Jesteś na blogu prywatnej poradni lekarskiej. Potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Kliknij tutaj >
Ból głowy u dziecka – wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat
Opublikowano: Aktualizacja: 26 sierpnia 2023
Jedną z najczęściej zgłaszanych przez dzieci dolegliwości, jest ból głowy. To przypadłość, z którą zetknęła się lub zetknie większość rodziców. Jego przyczyny mogą być bardzo prozaiczne, a przez to niewymagające interwencji lekarskiej. Niemniej jednak istnieje kilka alarmujących objawów, które powinny skłonić rodziców do kontaktu z pediatrą. Dlatego też jeśli Twoje dziecko uskarża się często na bóle głowy, nie bagatelizuj ich. Istnieje wiele poważnych chorób, które mogą je wywołać. Aby mieć pewność, kiedy warto zwalczać ból głowy na własną rękę, a kiedy powinien zostać on skonsultowany z lekarzem, zapraszamy do lektury.
W tekście poruszyliśmy następujące kwestie:
- Jak rozpoznać ból głowy u niemowlaka, a jak u starszego dziecka?
- Bóle głowy u dziecka – najczęstsze przyczyny
- Ból głowy u dziecka wirus lub infekcja bakteryjna
- Kiedy skontaktować się z lekarzem?
- Napięciowy ból głowy u dziecka
- Kłujący ból głowy u dziecka – przyczyny
- Ból głowy u dziecka w nocy
- Bóle głowy a tryb życia
- Neurologiczne bóle głowy
Jak rozpoznać ból głowy u niemowlaka, a jak u starszego dziecka?
Bóle głowy mogą wystąpić u dzieci w różnym wieku. O ile w przypadku starszych rozpoznanie nie jest trudne, bo dziecko samo może zgłosić swoją dolegliwość, o tyle u niemowląt jest to zdecydowanie kłopotliwy problem. W przypadku niemowląt stają się one niespokojne, często blade oraz apatyczne, jak i wrażliwe na zewnętrzne bodźce. Rzadziej zdarza się, że dzieci przykładać mogą ręce do głowy.
W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zdarza się, że sygnalizują one ból głowy w momencie dyskomfortu. W ten sposób dziecko stara się zwrócić uwagę na swoje niezadowolenie, czy problemy. Jeśli dziecku towarzyszy rzeczywisty ból głowy, jest ono apatyczne, często blade, oraz płaczliwe. Mogą wystąpić też objawy całkowicie przeciwne do opisanych przed chwilą, tzn. dziecko cierpiące na bóle głowy będzie pobudzone oraz drażliwe.
Bóle głowy u dziecka – najczęstsze przyczyny
Jednym z najczęściej występujących u dzieci typów bólu głowy, jest ból samoistny. To pojawiający się z niewiadomych przyczyn ból, którego pochodzenia nie da się zidentyfikować. Wśród chorób wywołujących go znajdują się:
- migrena
- bóle napięciowe
- przewlekły codzienny ból głowy
Rzadziej występujące są bóle głowy wtórne, które mają związek z chorobą ogólną lub też z procesem chorobowym, jaki zlokalizowany jest w obrębie głowy. W tym przypadku najczęstszymi chorobami wywołującymi bóle głowy są choroby uszu, zębów, oczu, czy stawu skroniowo- żuchwowego, a także choroby z przebiegiem gorączki, choroby neurologiczne i nadciśnienie.
Ból głowy u dziecka wirus lub infekcja bakteryjna
Często bóle głowy towarzyszą infekcjom wirusowym, zwłaszcza tym przebiegającym z gorączką. Pojawiający się nagły ból głowy u dziecka może być zwiastunem rozwijającej się infekcji wirusowej, np. przeziębienia, grypy, nieżytu jelitowo-żołądkowego, czy trzydniówki. Obok przyczyn wirusowych mogą być to również infekcje bakteryjne typu zapalenie oskrzeli, angina, zapalenie gardła, a nawet zapalenie płuc.
Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Jeśli bólowi głowy towarzyszy wysoka temperatura, która nie ustępuje po podaniu dziecku leków przeciwgorączkowych, konieczna będzie wizyta u pediatry. Podobną wizytę należy umówić także w przypadku nagle pojawiającego się bólu głowy o silnym natężeniu, wymioty, czy sztywność karku.
Szybką konsultację medyczną możesz uzyskać tutaj, lekarz dostępny 24 godziny na dobę:
https://receptaulekarza.pl/p/chore-dziecko-konsultacja-online-u-lekarza-z-e-recepta/
Napięciowy ból głowy u dziecka
Ten rodzaj bólu ma średni lub łagodny przebieg. To ból o charakterze jednostajnym, który może przybrać charakter bólu opasującego głowę. Trwać może on od kilku do nawet kilkunastu godzin, a dziecko w czasie jego trwania jest w stanie zajmować się swoimi dotychczasowymi czynnościami.
Ból napięciowy a kontakt z lekarzem: Przy nawracających bólach napięciowych głowy u dziecka konieczna jest konsultacja lekarska oraz postępowanie zgodne z zaleceniami pediatry.
Kłujący ból głowy u dziecka – przyczyny
Bóle kłujące najczęściej oznaczają migrenę. To choroba, która może dotyczyć małych dzieci, powyżej 4 roku życia. Szacuje się, że choroba obejmuje od 4 do aż 28 % dziecięcej populacji. Jest to ból kłujący i ostry, który trwać może nawet powyżej 2 godzin. Często towarzyszą mu światłowstręt, nudności oraz wymioty, a także nadwrażliwość na zapachy i dźwięki. Ból u dzieci lokalizowany może być z dwóch stron, często w okolicach skroni lub czoła.
Kiedy skontaktować się z pediatrą? Przy bólach migrenowych należy bezwzględnie skontaktować się z pediatrą, który określi sposób dalszego postępowania z chorym dzieckiem. Zadbać należy również o to, by w czasie ataku bólu migrenowego zapewnić dziecku ciszę oraz spokój.
Ból głowy u dziecka w nocy
Wieczorne oraz nocne bóle głowy mogą sygnalizować przynajmniej kilka chorób. Bardzo częstą przyczyną są bóle wywoływane napięciem oraz silnym stresem. Najczęściej dziecko zgłasza ból w okolicy czoła lub skroni. Może występować też ból na czubku głowy. Wywoływany jest przez sytuacje stresujące, począwszy od sprawdzianu w szkole, na sytuacji w domu, czy problemach w grupie rówieśniczej.
Kiedy udać się do lekarza? Przy pojawiających się regularnie bólach głowy związanych ze stresem, konieczna jest konsultacja lekarska.
Bóle głowy a tryb życia
Nieregularne odżywanie oraz niehigieniczny tryb życia mogą być również przyczyną bólu głowy u dzieci. Przyczyniają się do nich:
- zmęczenie,
- zbyt długa aktywność związana z oglądaniem telewizji,
- zbyt częste spędzanie czasu przed komputerem, czy telefonem komórkowym,
- nieregularne jedzenie posiłków
Także w takim przypadku warto skonsultować przypadek z lekarzem, jeśli nie pomoże zmiana trybu życia dziecka oraz wyeliminowanie bodźców, które wywoływały bóle głowy.
Neurologiczne bóle głowy
U dzieci występować mogą także bóle głowy o podłożu neurologicznym. Są one dość rzadkim objawem, który związany jest z wieloma bardzo poważnymi chorobami. Wśród nich wymienić można, chociażby guza mózgu, nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, czy wodogłowie. Są to rzadkie choroby, choć przy uporczywym bólu należy wykluczyć badaniami wystąpienie bólu z wymienionych powyżej neurologicznych przyczyn.
Ból głowy u dziecka. Kiedy zgłosić się do lekarza?
Nie każdy ból wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się cyklicznie lub nie ustępują przez dłuższy czas, wówczas wizyta u lekarza będzie bezwzględnie konieczna. Istnieje kilka objawów, których jednakże nie wolno zbagatelizować pod żadnym pozorem. Jeśli pojawią się u dziecka, wówczas wizytę u pediatry umówić należy jak najprędzej. Objawy te to:
- ból głowy u małego dziecka poniżej 3 roku życia
- pojawienie się bólu wcześnie rano
- budzenie się dziecka z bólem głowy
- poranne wymioty
- zwiększenie intensywności bólu głowy w trakcie wysiłku fizycznego
- ból nagły
- narastający ból głowy
- ból głowy wraz ze zmianami skórnymi
- ból głowy z zaburzeniami równowagi
- ból głowy z towarzyszącymi mu zaburzeniami świadomości
Jeśli u Twojego dziecka wystąpiły któreś z powyższych objawów, wówczas należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy lekarza.
Potrzebna konsultacja z lekarzem online, gdzie szukać pomocy?
Jeżeli dziecko odczuwać zacznie nagły ból głowy, który pojawi się w nocy lub w święto, możesz albo spróbować szukać pomocy lekarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, albo udać się na pogotowie w celu uzyskania pomocy medycznej. Istnieje też alternatywa w postaci nocnej konsultacji lekarskiej online z internistą oraz z możliwością wystawienia recepty: https://receptaulekarza.pl/p/chore-dziecko-konsultacja-online-u-lekarza-z-e-recepta/
Ból głowy u dziecka warto skonsultować w pierwszej kolejności za pomocą teleporady, która może rozwiać wątpliwości rodzica co do stanu dziecka. To bardzo dobra opcja, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy dostęp do służby zdrowia został w znacznym stopniu utrudniony.
Podczas takiej konsultacji lekarz zdecyduje, czy konieczne jest szczegółowe diagnozowanie dziecka i skierowanie do specjalistów, czy wystarczy leczenie zapobiegawcze. Dziecko może zostać wysłane przez lekarza na badania lub skierowane do specjalistów, którzy potwierdzą lub wykluczą konkretną chorobę. Najczęściej są to wizyty u laryngologa, okulisty, także u gastrologa, stomatologa, czy alergologa. Lekarz zalecić może również wizytę u neurologa dziecięcego, czy pedagoga.
Jak przygotować się do wizyty lekarskiej, czyli na jakie pytania trzeba znać odpowiedź
Niezależnie od formy, w jakiej odbędzie się konsultacja lekarska, ważne jest, by rodzic potrafił odpowiedzieć na kilka pytań związanych z dolegliwościami dziecka. Najważniejsze z nich to częstotliwość bólu głowy, czas jego występowania, intensywność, pora, w której pojawia się najczęściej. Lekarz zada też na pewno pytania dotyczące sposobu łagodzenia bólu głowy dziecka oraz jakie leki przeciwbólowe, czy inne zażywa dziecko, w jakie tym podano mu leki przeciwbólowe oraz w jakiej dawce. Duże znaczenie ma także podanie wszystkich innych objawów, jakie występują wraz z bólami głowy, np. nudności, wymioty, podrażnienie, etc. To pytania, na które udzielenie odpowiedzi może okazać się kluczowe w dalszej diagnostyce.
Ilustracja: People photo created by karlyukav – www.freepik.com
Zapraszamy także do lektury innych artykułów poświęconych tematyce bólu:
- Leczenie bólu, skąd się bierze i jakimi metodami łagodzenia go dysponujemy?
- Odczuwanie bólu a płeć i wiek
- Ostry ból pleców, powszechna dolegliwość czy pierwsze oznaki poważnej choroby?
- Ból podbrzusza u kobiety, przyczyny i problemy z diagnozą
- Ból piersi, przyczyny i niepokojące objawy
- Ból gardła – przyczyny powstania i sposoby jego leczenia
- Czym jest migrena i jakie są jej objawy

redakcja artykułu: Ela Ustupska
Artykuły na blogu nie mają charakteru porady lekarskiej. Choć pisano je z dołożeniem starań, by informacje w nich podane były rzetelne, autorzy nie mają wykształcenia medycznego. Jeśli szukasz pomocy lekarskiej, zapraszamy do zamówienia konsultacji na stronie poradni lub do kontaktu ze swoim lekarzem.