Jesteś na blogu prywatnej poradni lekarskiej. Potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Kliknij tutaj >
Grypa u dziecka. Objawy i postępowanie w trakcie choroby
Opublikowano: Aktualizacja: 22 maja 2024Grypa to często występująca w okresie jesienno-zimowym choroba sezonowa. Występuje ona z różną intensywnością u poszczególnych osób, a wywoływana jest przez zakażenie wirusem. Głównym obszarem, który atakuje grypa, jest układ oddechowy. Nieleczona lub leczona źle, może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, które doprowadzić mogą chorego nawet do śmierci. Z powodu dużego niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą ta choroba, nigdy nie należy jej bagatelizować. Także w przypadku przebiegu grypy u dzieci należy zachować szczególną ostrożność. Opowiemy, jakie są objawy choroby, a także, w jaki sposób należy postępować w przypadku ich pojawienia się u dziecka. To szczególnie ważne w dobie szalejącego coronavirusa i COVID-19 oraz zwiększania się z roku na rok liczby Polaków zakażonych grypą.
W artykule poruszone zostały następujące kwestie:
- Jak można zarazić się grypą?
- Dlaczego grypa jest tak niebezpieczna?
- Grypa u dzieci objawy
- Ile trwa gorączka w przypadku grypy u dziecka?
- Kiedy warto udać się z dzieckiem do lekarza?
- W jaki sposób grypą zarażają się dzieci?
- Profilaktyka grypy dziecięcej
- Grypa u dzieci leczenie
Jak można zarazić się grypą?
Za wystąpienie choroby odpowiada wirus grypy. Jest on przenoszony drogą kropelkową oraz w wyniku kontaktu z powierzchnią, która została uprzednio skażona. W wyniku takiego kontaktu następuje atak wirusa na komórki nabłonka, jakie znajdują się w drogach oddechowych. Tu namnażają się, powodując martwicę zdrowych do tej pory komórek. W efekcie rozpoczyna się etap wylęgania choroby trwający średnio dzień – dwa, choć może przedłużyć się on nawet do 4 dób.
Dlaczego grypa jest tak niebezpieczna?
Grypa jako sezonowa choroba zakaźna jest bardzo niebezpieczna dla chorych osób. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze jest ona chorobą o bardzo dużej zakaźności. W historii mieliśmy do czynienia z epidemiami oraz pandemiami grypy, które kończyły się bardzo wysoką śmiertelnością. Tak było m.in. w przypadku pandemii „hiszpanki”, podczas trwania której zmarło szacunkowo blisko 100 milionów chorych. Po drugie wirus grypy często mutuje, zaś po trzecie częste są ostre grypowe powikłania.i
Grypa u dzieci objawy
Grypa ma dość charakterystyczne objawy. Przede wszystkim cechuje ją pojawienie się kilku symptomów, tj. wysoka temperatura, katar, bóle mięśni i kości, a także bóle głowy oraz osłabienie. Są to objawy, które występują u dorosłych. Często tym objawom towarzyszą także dreszcze, rozbicie, czy suchy kaszel. Objawy u dzieci są bardzo podobne, przy czym pojawić mogą się również dodatkowe symptomy takie jak biegunka, nudności, a nawet wymioty.
Grypa u dzieci ile trwa gorączka?
Przebieg grypy może być inny w przypadku każdego dziecka. Towarzysząca grypie temperatura może wahać się pomiędzy 37,8, a nawet 40,3 stopnia Celsjusza. W przypadku choroby z wysoką temperaturą trzeba bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, np. korzystając z opcji konsultacji online u lekarza rodzinnego czy konsultacji internistycznej czy pediatrycznej. Konieczne będzie też obniżenie temperatury ciała dziecka, bowiem tak wysoka gorączka stanowić może zagrożenie życia.
Temperatura pojawia się około 24 do 48 godzin od zakażenia. Może ona utrzymywać się od 2 dób do około 7-8, po czym ustępuje wraz z pozostałymi objawami choroby. Niemniej jednak jej efekty są znacznie dłuższe, bowiem choremu towarzyszyć może dalsze osłabienie, które trwać może kolejny tydzień.
Grypa u dzieci. Kiedy do lekarza?
Przebieg grypy u dzieci jest szczególnie niebezpieczny, zwłaszcza w przypadku dzieci młodszych. Znacznie częściej w porównaniu z dorosłymi konieczna jest hospitalizacja, a przebieg samej choroby bywa bardzo skomplikowany. Wśród najczęstszych komplikacji pojawia się między innymi zapalenie płuc, które może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego jeśli u Twojego dziecka pojawią się charakterystyczne dla grypy objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Bezwzględnie konieczne jest jednak zasięgnięcie opinii lekarskiej jeśli oprócz wymienionych już wcześniej objawów, towarzyszą im dodatkowo:
- Problemy z oddychaniem
- Duże zaostrzenie się objawów
- Apatia lub ospałość, pogorszenie się kontaktu z dzieckiem
- Brak apetytu oraz łaknienia
- Wymioty
- Mniej intensywne oddawanie moczu
Szczególnie wyczulonym trzeba być w przypadku najmłodszych dzieci. To właśnie one są najbardziej narażone na komplikacje.
W jaki sposób grypą zarażają się dzieci?
Grypa u dzieci przenoszona jest podczas kontaktu dziecka z inną zakażoną osobą. Najczęściej kontakt ten następuje poprzez kaszel i / lub kichanie. To jednak nie jest jedyna możliwość zarażenia, bowiem może stać się to poprzez kontakt z zakażoną powierzchnią, taką jak np. klamka, zabawka, telefon, przybory do pisania, itp., a następnie potarcie oczu, ust lub nosa. Właśnie z tego powodu chore na grypę dziecko (ale i dorosły) powinno bezwzględnie pozostawać w domu aż do wyleczenia.
Profilaktyka grypy dziecięcej
Aby nie zarazić się grypą, najprostszym sposobem jest unikanie towarzystwa osób, u których można zaobserwować objawy wystąpienia choroby. Po drugie należy przestrzegać zasad higieny, często myjąc ręce i twarz, a także przedmioty dotknięte przez chorą osobę. Jeśli nie da się uniknąć kontaktu z chorym, dobrze jeśli kicha on w zgięcie łokcia lub chusteczkę, co zmniejsza intensywność rozprzestrzeniania się wirusa. Bardzo ważnym elementem zapobiegania grypie są jednak szczepienia ochronne. Z uwagi na mutowanie wirusa grypy takie szczepienie powtarzać należy każdego roku.
Grypa u dzieci leczenie
Odpowiednie leczenie grypy to podstawa. Zaleca się, by rodzic skonsultował leczenie z pediatrą lub lekarzem rodzinnym zamawiając konsultację online na stronie receptaulekarza.pl. Dlaczego? Ponieważ rodzaj leczenia należy dostosować odpowiednio do każdego przypadku. Ma na to wpływ:
- wiek dziecka
- waga dziecka
- ogólny stan zdrowia dziecka
- objawy choroby
- stopień zaawansowania infekcji
Grypa u dzieci jakie leki podawać?
W przypadku grypy leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów oraz zapobieganiu dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego też najczęściej podaje się dzieciom leki przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol) oraz środki hamujące kaszel. Mogą być to środki zarówno dostępne bez recepty, jak i te wydawane wyłącznie na zlecenie lekarza. Zastosowanie leków zazwyczaj przyspiesza proces leczenia, łagodząc objawy i skracając czas trwania choroby. W przypadku grypy nie stosuje się antybiotyku, ponieważ choroby nie wywołują bakterie, a wirusy. Oznacza to, iż antybiotyki nie przyniosą najmniejszego skutku na złagodzenie choroby. Dobrym rozwiązaniem jest też używanie soli fizjologicznej do nosa, by udrożnić nos. W przypadku niemowląt i noworodków stosować trzeba będzie także gruszkę do odciągnięcia wydzieliny z nosa.
Poza podawaniem leków chore dziecko powinno także dużo odpoczywać i dużo pić, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Niestosowanie się do tych zaleceń może spowodować komplikacje, a w konsekwencji doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, z sespsą, czy zapaleniem mięśnia sercowego włącznie.
Jak długo powinno pozostać w domu dziecko, które jest chore na grypę?
Chore na grypę dziecko bezwzględnie powinno pozostawać w domu. Pytanie zasadnicze brzmi jednak, jak długo trwać powinna jego izolacja oraz leczenie? Odizolowanie od innych osób ma związek z dużą zakaźnością choroby. Chore dziecko stanowi przez to duże zagrożenie wobec innych dzieci oraz osób dorosłych z otoczenia. Takim zagrożeniem jest już na dzień przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby w przypadku dzieci starszych, zaś w przypadku niemowląt i noworodków może być to okres nawet do 6 dni przed. Z kolei okres zakażenia potrwać może nawet do 3 tygodni. W związku z tym dziecko powinno pozostawać w domu tak długo, jak występują objawy jego choroby. Najczęściej jest to 7 dni.
Grypa u dziecka a kąpiel
Wśród wielu rodziców króluje przekonanie, że w czasie choroby dziecka nie należy kąpać. Tymczasem kąpiel wcale nie jest zakazana, o ile w łazience jest dostatecznie wysoka temperatura. Jeśli dziecko nie czuje się bardzo osłabione, wskazane jest nawet, by wzięło ono krótką kąpiel. Nie powinna ona jednak trwać długo, a po jej zakończeniu trzeba jak najszybciej wytrzeć dziecko, ubrać i nie pozwolić na wychłodzenie, czy przewianie.
Przeczytaj także:
- Recepta online dla dziecka. Jak uzyskać pomoc dla dziecka, kiedy przychodnia jest zamknięta?
- Choroba bostońska u dzieci – co robić i jak ją rozpoznać?
- Odra u dzieci, objawy i leczenie
- Astma u dzieci, podstawowe informacje na temat leczenia i przebiegu choroby.
- Czy szczepionki są bezpieczne i skąd się wzięły?
- Nagła gorączka u dziecka, kiedy do lekarza?
- Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce
Informacje z artykułu nie są poradą lekarską!
Artykuły na blogu nie mają charakteru porady lekarskiej. Choć pisano je z dołożeniem starań, by informacje w nich podane były rzetelne, autorzy nie mają wykształcenia medycznego. Jeśli szukasz pomocy lekarskiej, zapraszamy do zamówienia konsultacji na stronie poradni lub do kontaktu ze swoim lekarzem.