Borelioza, groźna choroba przenoszona przez kleszcze

Opublikowano Autor: Redakcja
Borelioza choroby odkleszczowe

Zapraszamy do lektury artykułu o boreliozie jako chorobie odkleszczowej. W artykule znajdą Państwo informacje na temat:

  • Czy borelioza rzeczywiście jest tak groźna jak mówią?
  • Borelioza i jej objawy
  • Czy diagnostyka po każdorazowym ukąszeniu kleszcza jest niezbędna?
  • Zagrożenia, następstwa i powikłania w przypadku nieleczenia choroby
  • Skuteczne leczenie boreliozy oraz towarzyszących jej przypadłości
  • Zapobieganie i profilaktyka mające na celu niedopuszczenie do zakażenia

Potrzebujesz recepty, a Twoja przychodnia jest zamknięta?

Na stronie ReceptaULekarza.pl zamówisz szybką konsultację z opcją wystawienia e recepty. Wszystko online — szybko załatwisz przez komputer czy swój telefon.

Czym jest borelioza, czy rzeczywiście jest tak groźna jak mówią?

Borelioza jest poważnym schorzeniem wywoływanym przez bakterie zwane krętkami. Bakterie te najczęściej dostają się do organizmu człowieka podczas ugryzienia kleszcza. Od kilkunastu lat nazwa ta wywołuje wielkie emocje, niejednokrotnie skutkujące prawdziwą histerią. Faktycznie, choć średnia ilość zakażonych kleszczy w Polsce wynosi 14%, ryzyko zachorowania po ugryzieniu jest realne. Z tych powodów lepiej stosować środki zaradcze, gdyż leczenie boreliozy online zazwyczaj jest czasochłonne i może trwać długimi latami. Dodatkowo może wywołać dużą liczbę groźnych powikłań. Wskazany w tym przypadku jest szybki kontakt ze specjalistą. Dobrą opcją jest lekarz specjalista online, wizyta lekarska przez internet oraz e-recepta online. Podczas takowej medyk za pomocą komunikatora internetowego, rozmowy telefonicznej lub mailowo przeprowadzi wywiad. Potrzebne będzie także przesłanie zdjęcia ukąszenia. Zdalnie pracuje także lekarz, który wypisze antybiotyk przez internet. W przypadku ugryzienia lub pojawienia się rumieńca będzie to konieczne. Tego typu wizyta wiąże się z opłatą, pozwala jednak zaoszczędzić dużo czasu, który w tych okolicznościach jest bezcenny.

Borelioza i jej objawy. Kiedy należy zacząć się niepokoić i konieczna będzie wizyta lekarska online?

Borelioza (nazywana inaczej chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową) może przez wiele lat pozostawać schorzeniem ukrytym. Jest to bardzo niebezpieczna forma, gdyż pacjent po prostu nie wie, że jest na nią chory. Tymczasem może ona w jego organizmie dokonać prawdziwego spustoszenia. Najczęstszym objawem po ukąszeniu jest rumień wędrujący. Aczkolwiek może się on pojawić lub nie. Dlatego warto zwrócić uwagę na inne pojawiające się dolegliwości. Z tych mniej poważnych wymienić można między innymi zawroty głowy, spadek koncentracji, drażliwość lub depresję. Z kolei z tych dużo poważniejszych należy wspomnieć o zapaleniu pęcherza, spadku potencji lub problemach z miesiączkowaniem. Objawem może być także gorączka, ból głowy lub ogólny zły stan zdrowia. Dużym problemem jest przebieg bezobjawowy kiedy bakteria atakują narządy wewnętrzne. Typowym wskaźnikiem, że coś jest nie w porządku, jest oczywiście rumień, choć ni zawsze oznacza on pewną boreliozę. Mogą pojawić się także zaczerwienienia lub plamy. Każde podejrzenie tego typu należy bezwzględnie zgłosić specjaliście. Można w tym celu wykorzystać opcję internetowe wizyty lekarskie.

Czy diagnostyka po każdorazowym ukąszeniu kleszcza jest niezbędna?

Z medycznego punktu widzenia – tak. A to dlatego, że, jak wspomnieliśmy, rumień wędrujący wcale nie musi się pojawić. Często nie widać nawet samego miejsca wkłucia. A z racji faktu, że pajęczak znieczula ugryzienie – ofiara nawet go nie czuje. Żeby tego uniknąć, warto zrobić test w kierunku boreliozy kiedy tylko coś podejrzewamy. Im wcześniej uda się wykryć chorobę, tym szybciej można zacząć leczenie, a tym samym zwiększają się szanse na jej wyleczenie. W ciągu kilku pierwszych dni prawdopodobieństwo rozwijania się schorzenia jest stosunkowo nieduże. Jednak po tym czasie każda godzina znacząco je zwiększa. Podstawową diagnostyką w tym przypadku jest pakiet badań laboratoryjnych. Najstarszym i najbardziej podstawowym testem jest test na przeciwciała IgG – ELISA. Jest to badanie najtańsze, ale jednocześnie skuteczne jedynie na poziomie 40%. Droższym, ale bardziej skutecznym testem jest Western Blot. Wykrywa on jednocześnie dwa rodzaje przeciwciał – IgM oraz IgG. Test PCR powinno się wykonać niezwłocznie w przypadku podejrzenia zachorowania. W odróżnieniu od pozostałych nie bada on przeciwciał a DNA.

W razie niepokojących sygnałów bezpieczną poradę lekarską z możliwością wystawienia e-recepty uzyskasz tutaj:
https://receptaulekarza.pl/p/konsultacja-lekarska-online/

Zagrożenia, następstwa i powikłania w przypadku nieleczenia choroby

Niestety, borelioza, która bez naszej wiedzy rozwija się w ludzkim organizmie latami, może wyrządzić wiele szkód. Wiele z nich ponadto może dać objawy dopiero po długim czasie. Najbardziej dotkliwe i widoczne są objawy neurologiczne. Mogą to być między innymi zapalenia nerwów, a nawet mózgu. A także zapalenie nerwu wzrokowego, niedomykalność szpary powiek oraz porażenie nerwu twarzowego. Szczególnie narażone na komplikacje z powodu tej choroby jest nasze serce, a także stawy. Mogą pojawić się również zapalenie wsierdzia, osierdzia i mięśnia sercowego. A także zapalenia stawów łokci, kolan, barków i stawu biodrowego. Zdarza się, że sytuacja jest tak ciężka, że pacjenci nie potrafią funkcjonować samodzielnie, ani się poruszać. Bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia jest również forma przewlekła tej choroby. Bardzo często skutkują one zaburzeniami widzenia i odżywiania, drgawkami, bólami neuropatycznymi. A nawet psychozami, majaczeniem, otępieniem oraz anoreksją. Wiele z nich jest przypadłościami nieodwracalnymi. Dlatego też z żadnych powodów nie powinniśmy ignorować lub zaniedbywać odpowiedniej diagnostyki oraz przede wszystkim – odpowiedniego leczenia.

konsultacje lekarskie online
Szukasz lekarza, który wypisze antybiotyk przez internet? Kliknij po wygodne konsultacje z lekarzem online.

Skuteczne leczenie boreliozy oraz towarzyszących jej przypadłości

Leczenie tej choroby polega właściwie tylko na przyjmowaniu odpowiednich antybiotyków. Najskuteczniejszymi preparatami są tutaj tetracykliny, w tym doksycyklina. A także minocyklina, azytromycyna, klarytromycyna, cefalosporyny oraz metronidazol. Pozostają one skuteczne w każdym stadium choroby, nie tylko w początkowym. Kuracja nimi jest jednak długa. Trwa od trzech do czterech tygodni. Leki należy przyjmować długo po tym jak znikną objawy skórne. Jednocześnie zazwyczaj podaje się środki łagodzące same objawy choroby. Mogą to być między innymi preparaty przeciwbakteryjne lub łagodzące. Pamiętać należy ponadto, że jeśli pacjent posiada dodatnie wyniki serologiczne, ale nie posiada objawów klinicznych, leczenia antybiotykami nie powinno się zaczynać. Jednocześnie jeśli po terapii nie odnotowujemy w badaniach spadku przeciwciał, nie znaczy to o braku jej efektów. Zdarza się także, że po pewnym czasie występują nawroty boreliozy. Jednak należy je uważnie obserwować, gdyż często są po prostu słabnącymi dolegliwościami towarzyszącymi, niewymagającymi podania silnych preparatów. Rokowania w przypadku wczesnego wykrycia są bardzo dobre. Odpowiednia antybiotykoteriapia gwarantuje wyleczenie w ponad 90% przypadków.

Zapobieganie i profilaktyka mające na celu niedopuszczenie do zakażenia

W gruncie rzeczy profilaktyka boreliozy polega głównie na unikaniu kleszczy oraz ich ukąszeń. Choć zabrzmi to banalnie, to właśnie te czynności pozostają najskuteczniejszymi sposobami na uniknięcie choroby. Dlatego warto przede wszystkim unikać przebywania w warunkach kleszczom sprzyjających. Są to przede wszystkim wysokie wilgotne trawy w lasach, zaroślach czy na łąkach. A także rezygnacja siadania na pniach drzew, gdzie żerują nimfy. Jeżeli już wybieramy się do lasu czy parku, przede wszystkim powinniśmy bezwzględnie założyć ubranie zakrywające jak najwięcej ciała. Najlepiej z długim rękawem, takimiż nogawkami oraz głębokie buty. Wszystko najlepiej jasne – na jasnych tkaninach wyraźniej widać pajęczaki. Koniecznie również należy się wyposażyć w środki, które kleszcze będą odstraszać – zarówno naturalne jak i chemiczne. Mogą to być dezodoranty lub maści. W czasie spaceru z kolei warto co jakiś czas się sprawdzać. Jeśli idziemy na przykład z psem – także. Po powrocie bezwzględnie należy obejrzeć całe ciało, a nawet wziąć prysznic. Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, ryzyko zakażenia boreliozą powinno być bardzo niewielkie.


O chorobach odkleszczowych znajdziesz u nas także te artykuły: