Ukąszenie kleszcza: kleszczowe zapalenie mózgu

Opublikowano Autor: Redakcja
kleszczowe zapalenie mózgu

W poniższym artykule na temat kleszczowego zapalenia mózgu jako ryzyka związanego z ukąszeniem przez kleszcza możecie Państwo przeczytać o:

  • czym jest kleszczowe zapalenie mózgu
  • czym grozi kleszczowe zapalenie mózgu
  • objawy i okoliczności, w których niezbędna będzie konsultacja z lekarzem
  • Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu
  • Zapobieganie oraz profilaktyka
  • Szczepienie przeciw KZM, jego skuteczność oraz pozytywne skutki

Potrzebujesz recepty, a Twoja przychodnia jest zamknięta?

Na stronie ReceptaULekarza.pl zamówisz szybką konsultację z opcją wystawienia e recepty. Wszystko online — szybko załatwisz przez komputer czy swój telefon.

Kleszczowe zapalenie mózgu, niebezpieczne schorzenie, któremu może zapobiec szybka wizyta lekarska online

Kleszczowe zapalenie mózgu wymieniane jest jednym tchem z boreliozą jak jeden z najgorszych skutków spotkania z popularnym pajęczakiem. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż jest to naprawdę niebezpieczna choroba, która może zaważyć na ludzkim życiu. Choć ukąszenie kleszcza należy do najczęstszych przyczyn wystąpienia tego schorzenia, można zarazić się nim także poprzez spożywanie surowego mleka od zwierząt zarażonych. A także poprzez transfuzję krwi lub przeszczep od osoby zakażonej. Przypadki zapalenia odnotowano w każdej grupie wiekowej i każda jest tak samo na nią narażona. Skutkuje ono naprawdę poważnymi powikłaniami. Dlatego też warto w przypadku ugryzienia popularnego pajęczaka szybko zgłosić się do lekarza. Jeżeli zależy nam na czasie, a kontakt z przychodnią jest niemożliwy, warto skorzystać z takich nowoczesnych możliwości jak lekarz specjalista online, e-recepta przez internet oraz lekarz, który wypisze antybiotyk online. Szczególnie ta ostatnia opcja jest w przypadku tej choroby istotna, gdyż jej leczenie polega właśnie na podaniu tego typu preparatu. Zdecydowanie nie należy bagatelizować żadnych objawów tego bardzo niebezpiecznego schorzenia.

Kleszczowe zapalenie mózgu i wizyta lekarska online, czym grozi ta dolegliwość i jakie wywołuje powikłania

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa o bardzo ostrym przebiegu. Niestety, najczęściej skutkuje ona z poważnymi powikłaniami neurologicznymi. Zakażenie, na przykład po ugryzieniu kleszcza, powoduje wirus KZM. Jest to wirus z tej samej grupy co wirusy zapalenia wątroby typu C, żółtej gorączki, gorączki zachodniego Nilu. Jest niewielki, ale bywa że śmiertelnie niebezpieczny. Okres jego intubacji wynosi jeden do dwóch tygodni. W swej najwcześniejszej fazie zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Ewentualnie wywołuje grypopodobne objawy. Po tym okresie w najcięższych przypadkach dochodzi do ataku i zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. W jego przebiegu może również dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu oraz rdzenia kręgowego. Rokowania w takich przypadkach są różne. U około 35% do 58% chorych, u których wirus zaatakował ośrodkowy układ nerwowy, dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych. Z kolei co setny chory z powodu tego schorzenia umiera. Między innymi dlatego tak ważna jest zdalna konsultacja lekarska oraz kontakt z lekarzem specjalistą online. Szybka ocena stanu pacjenta oraz zaaplikowanie leków to gwarancja uniknięcia zakażenia.

Objawy i okoliczności, w których wskazane są internetowe konsultacje lekarskie

Kiedy występują objawy kleszczowego zapalenia, sytuacja jest poważna. Prawdopodobieństwo, że został zaatakowany nasz układ nerwowy, jest spore. Oznacza to również, że wirus zdołał się rozmnożyć i przemieszcza się do węzłów chłonnych oraz innych narządów. We wspomnianym, wczesnym stadium grypopodobnym choroby mogą pojawić się między innymi gorączka, katar, bóle głowy i zmęczenie. Bardziej charakterystyczne są bóle stawów i bóle krzyżowe. Drugie stadium (pojawiające się po około 7 dniach) ma przebieg dużo poważniejszy. Przybiera ono postać mózgową, oponową, mózgowo-rdzeniową lub mózgowo-oponowo-rdzeniową. W tym okresie gorączka może dochodzić nawet do 41°C. Jeśli chory zapada na najlżejszą i najczęściej występującą odmianę zapalenia – oponową, pojawiają się bóle głowy, sztywność karku oraz wymioty. Mogą pojawić się także niedowłady kończyn. W odmianie mózgowej dolegliwości wywodzą się z móżdżku i ośrodkowego układu nerwowego. Wtedy oprócz powyższych objawów dochodzą jeszcze zaburzenia snu i świadomości. A także myśli samobójcze, depresja lub nadzwyczajne pobudzenie. W przypadkach najcięższych pojawiają się drgawki, niekontrolowane ruchy oraz kłopoty z widzeniem. A także nawracające zaburzenia psychiczne i charakterologiczne.

Konsultację z lekarzem online z możliwością uzyskania e-recepty uzyskasz tutaj:
https://receptaulekarza.pl/p/konsultacja-lekarska-online/

Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu i jego rokowania

Leczenie tego schorzenia to często długotrwały proces, któremu towarzyszyć może obniżenie samopoczucia oraz obniżenie nastroju. Niestety, metoda skutecznego leczenia zaawansowanego stadium choroby nie istnieje. Potrafimy tylko leczyć zapalenie objawowo. Polega ono na aplikowaniu leków przeciw gorączce, przeciw bólowi, przeciwzapalnych oraz przeciwobrzękowych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Fachowo dzieli się ją na przedekspozycyjną (przed kontaktem z wirusem) oraz poekspozycyjną (na przykład po ukąszeniu kleszcza). Zazwyczaj po kontakcie z pajęczakiem lekarz, który wypisze antybiotyk online przeciw krętkom boreliozy. W przypadku wirusa KZM stosuje się ponadto immunoglobulinę, czyli rodzaj uodpornienia biernego. Można ją zaaplikować do 96 godzin po ukąszeniu. Okres, w którym ten zabieg chroni potencjalnego pacjenta, trwa około sześciu tygodni. Jeśli jednak do niebezpiecznego kontaktu z pajęczakiem doszło wcześniej, tego typu terapia nie przyniesie pożądanych skutków. Wówczas, jeśli występują objawy, koniecznie należy udać się po zaawansowaną pomoc lekarską, która w większości przypadków skutkuje również leczeniem szpitalnym. Jednocześnie warto pamiętać, że nie każdy kleszcz przenosi KZM lub boreliozę. Nosicielami jest jakieś kilkanaście procent.

przedłużenie recepty na leki

Zapobieganie oraz profilaktyka związana z nawykami codziennego dnia

Podobnie jak w przypadku boreliozy, jeśli często pojawiamy się na terenach występowania kleszczy, warto podjąć środki mające na celu uniknięcie kontaktu z nimi. Najlepiej się w ogóle w takich miejscach nie pojawiać. Ale skoro nie możemy bez nich żyć, przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Powinny się na niego składać ubrania z długim rękawem oraz wysokie buty. Do tego dobrze kiedy wszystko jest w miarę jasnych kolorach – wtedy pajęczaki, szczególnie nimfy, łatwiej będzie po prostu dostrzec. Warto również stosować preparaty odstraszające owady w ogóle. Te najskuteczniejsze zawierają DEET, czyli niegroźny, ale skuteczny środek. Po przyjściu z lasu koniecznie należy koniecznie obejrzeć całe ciało i najlepiej wziąć prysznic razem z myciem włosów. Sprawdzić należy także zwierzęta, które nam towarzyszyły (nawet jeśli korzystamy z olejków ochronnych dla na przykład psów). Generalnie dobrze jest także co jakiś czas sprawdzać odkryte części ciała w czasie spaceru. Jeśli jednak w lasach na łąkach czy parkach pojawiamy się często, warto podjąć bardziej skuteczne środki.

Szczepienie przeciw KZM, jego skuteczność oraz pozytywne skutki

Bardzo skutecznym sposobem zapobiegania zachorowaniu na kleszczowe zapalenie mózgu jest przede wszystkim szczepienie. Stanowi ono podstawową metodę profilaktyki dla osób zawodowo związanych z terenami leśnymi lub łąkami. Są to między innymi rolnicy, leśnicy, strażacy, strażnicy leśni oraz wojskowi. Coraz częściej szczepi się również turystów i dzieci na koloniach. Ale prawda jest taka, że każdy, kto, choć odrobinę regularnie pojawia się w lesie czy parku, powinien się zaszczepić. Tym bardziej że jest to oficjalne wskazanie specjalistów. Podobnie jak każdy, kto regularnie uprawia aktywność ruchową na świeżym powietrzu. Jeśli zatem wybieramy się na grzyby, na spacer do lasu z psem, albo po prostu idziemy pobiegać – warto rozważyć przyjęcie szczepionki. Pamiętać jednocześnie należy, że na ukąszenie narażeni jesteśmy także podczas zwykłych prac na świeżym powietrzu. Mogą to być na przykład porządki w ogrodzie, zabawa z dzieckiem na placu zabaw lub jogging w parku. Biorąc pod uwagę ewentualne konsekwencje, warto szczepienie rozważyć. Szczepić może się każdy dorosły oraz dziecko po ukończeniu 1 roku życia.


O chorobach odkleszczowych znajdziesz u nas także te artykuły: