Jesteś na blogu prywatnej poradni lekarskiej. Potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Kliknij tutaj >
Czym się różnią popularne tabletki po EllaOne i Escapelle? Jak legalnie zdobyć na nie receptę online?
Opublikowano: Aktualizacja: 8 marca 2023
Szukasz informacji o tabletkach dzień po? W poniższym artykule przeczytasz o:
- Czym różni się tabletka EllaOne i tabletka Escapelle,
- Kiedy stosuje się antykoncepcję awaryjną w formie tabletki po?
- Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?
- E-recepta na tabletkę dzień po, jak ją zdobyć?
TL;DR Główne tezy artykułu o różnicach między tabletką EllaOne a Escapelle:
- W Polsce dostępne są dwie tabletki antykoncepcji awaryjnej – Escapelle oraz EllaOne. Dostępne są wyłącznie na receptę, którą można zdobyć podczas wizyty u ginekologa lub poprzez konsultację online.
- Antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem wczesnoporonnym i należy ją stosować wyłącznie, jeśli inne metody antykoncepcji zawiodą. Można ją stosować tylko raz w ciągu cyklu miesiączkowego.
- Tabletka Escapelle zawiera lewonorgestrel, hormon, który hamuje uwalnianie komórki jajowej, opóźnia owulację oraz wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym. Należy ją przyjąć do 72 godzin po stosunku.
- Tabletka EllaOne ma w składzie octan uliprystalu, hormon, który hamuje jajeczkowanie oraz może spowodować zmiany w wyściółce macicy, które utrudnią zarodkowi zagnieżdżenie się. Należy ją przyjąć do 120 godzin po stosunku.
- Aby zdobyć receptę na antykoncepcję awaryjną, należy udać się do ginekologa lub zamówić poradę online. Po konsultacji lekarz wypisze e-receptę z 4-cyfrowym kodem, z którym należy udać się do apteki.
Antykoncepcja awaryjna, czyli popularne tabletki po EllaOne i Escapelle, którą wybrać?
W Polsce na receptę dostępne są dwie tabletki po, będące popularnymi środkami antykoncepcji awaryjnej, to EllaOne i Escapelle. Ich działanie jest podobne, ale trochę inaczej wpływają na organizm. Różnią się zawartą substancją czynną oraz czasem działania. Obie pigułki dostępne są tylko i wyłącznie na receptę, zatem konieczna jest konsultacja z lekarzem. W sytuacji, w której liczy się czas, wizyta u lekarza ginekologa może być kłopotliwa. Wychodząc naprzeciw potrzebom, umożliwiamy kontakt z lekarzem w łatwy i szybki sposób. Wspólnie ze specjalistą podejmiecie decyzję, która pigułka w Twoim przypadku będzie lepsza. Dlatego jeśli jest Ci potrzebna recepta na pigułkę dzień po, skorzystaj z konsultacji online.
Czym różni się EllaOne i Escapelle, kiedy się je stosuje i jak jest ich skuteczność?
Escapelle zawiera lewonorgestrel. Jest to syntetyczny hormon, który hamuje uwalnianie komórki jajowej, opóźnia owulację oraz wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym. Utrudnia to przemieszczanie się plemników w drogach rodnych kobiety. Tabletka EllaOne ma w składzie octan uliprystalu. Jest to hormon, który hamuje jajeczkowanie oraz może spowodować zmiany w wyściółce macicy, które utrudnią zarodkowi zagnieżdżenie się. Która z nich będzie lepsza w Twojej sytuacji? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online.
EllaOne i Escapelle różnią się przede wszystkim zawartym hormonem oraz czasem działania, co jest najbardziej istotne przy podejmowaniu decyzji. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest skuteczniejsza. W jednym i drugim przypadku liczy się czas. Escapelle trzeba zażyć maksymalnie do 72 godzin po stosunku. Po przekroczeniu tego czasu jej skuteczność znacząco spada. Jeżeli do 3 godzin od zażycia pigułki wystąpiły wymioty, powinno zażyć się następną tabletkę. Dłuższy czas na działanie daje nam pigułka EllaOne. Jej skuteczność określa się na 120 godzin po stosunku, czyli 5 dni. Ważne jest to, że wraz z upływem czasu, skuteczność maleje. Dlatego im szybciej podejmiesz działania, tym lepiej. Obie te tabletki niewiele różnią się sposobem działania. Skuteczność również jest podobna. EllaOne szacowana jest na 97,7%, natomiast Escapelle około 99% przez pierwsze 24 godziny od współżycia. Różnią się ceną: Escapelle kosztuje około 35-55 zł i trzeba ją przyjąć do 3 dni po stosunku, EllaOne to koszt w granicach 90-120 zł i należy ją zażyć do 5 dni.
Kiedy stosuje się antykoncepcję awaryjną w formie tabletki po?
Należy pamiętać, że antykoncepcja awaryjna może być stosowana tylko w sytuacjach nieprzewidzianych. Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zawiodły stosowane środki. Wbrew informacjom, które można znaleźć w prasie lub w internecie, antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem wczesnoporonnym. Co więcej, nie można jej stosować w przypadku istniejącej już ciąży.
Tabletkę po może zażyć każda kobieta w wieku rozrodczym, w celu uniknięcia niezaplanowanej i niechcianej ciąży. Ważne jest również to, że takie sytuacje awaryjne nie mogą zdarzać się zbyt często. Zdecydowanie nie może to być jedyna i stała metoda antykoncepcji. Zbyt częste zażywanie jej może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, a nawet rozregulowania cyklu miesięcznego.
Antykoncepcję awaryjną można stosować w przypadku:
- pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy,
- przyjęcie z opóźnieniem ponad trzy godzinnym jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej,
- pominięcie dwóch z rzędu dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych,
- wysunięcie wkładki domacicznej,
- wcześniejsze usunięcie lub opóźnione założenie plastra antykoncepcyjnego,
- współżycie bez zabezpieczeń.
Im szybciej zostanie zażyta pigułka, tym większa będzie jej skuteczność. Z racji na możliwe skutki uboczne oraz nieobojętny wpływ na organizm kobiety, tego typu tabletkę bezpiecznie można stosować tylko raz podczas trwania cyklu miesiączkowego.
E-recepta na tabletkę dzień po, jak ją zdobyć?
Tabletkę dzień po, zarówno EllaOne jak i Escapelle można kupić w aptece tylko z ważną receptą. Jeśli wizyta u ginekologa stanowi problem, z pomocą przychodzi konsultacja lekarska online. Z takiej opcji może skorzystać każda pełnoletnia kobieta, która posiada polski numer PESEL. Podczas teleporady, telekonsultacji, drogą mailową lub telefoniczną, lekarz przeprowadzi niezbędny wywiad. Jeśli stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań, wypisze e-receptę na jeden z leków. Udaj się do apteki i podaj 4-cyfrowy kod do recepty oraz swój numer pesel. Jak widzisz, wszystko jesteś w stanie zrobić jednego dnia. Pamiętaj, że jest to tylko i wyłącznie antykoncepcja awaryjna, która pomoże Ci w trudnej sytuacji.
Zdjęcie ilustracyjne Frame photo created by freepik – www.freepik.com

redakcja artykułu: Ela Ustupska
Artykuły na blogu nie mają charakteru porady lekarskiej. Choć pisano je z dołożeniem starań, by informacje w nich podane były rzetelne, autorzy nie mają wykształcenia medycznego. Jeśli szukasz pomocy lekarskiej, zapraszamy do zamówienia konsultacji na stronie poradni lub do kontaktu ze swoim lekarzem.