Jesteś na blogu prywatnej poradni lekarskiej. Potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Kliknij tutaj >
Niskie ciśnienie, niski puls, niedociśnienie tętnicze. Kiedy mogą być niebezpieczne i kiedy wymagana będzie konsultacja lekarska przez internet?
Opublikowano: Aktualizacja: 25 marca 2022
Niskie ciśnienie to dla wielu powód do radości. Powszechna opinia głosi bowiem, że wróży długie życie. To oczywiste – słabszy ucisk na ścianki naczyń krwionośnych i organów powoduje mniejsze ich zużycie. A tym samym gwarantuje długie ich działanie. W stwierdzeniu tym jest trochę prawdy. Ale faktem jest również, że niski puls, podobnie jak ten wysoki, może stanowić problem. Wbrew pozorom jest to schorzenie, które pojawia się coraz częściej u pacjentów w różnym wieku. Coraz większa ilość osób zgłasza się do gabinetów lub zamawia wizyty lekarskie online, zgłaszając objawy, których powodem jest właśnie słaby puls. Dla wielu może to być zaskoczenie, ponieważ najczęściej słyszy się o problemach z wysokim pulsem oraz o metodach jego obniżania. A jednak każdy lekarz specjalista online wie, że zbyt słabe ciśnienie także może stanowić problem. Może powodować między innymi bóle głowy, permanentną senność i zmęczenie. Co zrobić zatem kiedy musimy się z tą dolegliwością zmagać? Czy konieczna będzie wizyta w przychodni, czy wystarczy leczenie specjalistyczne przez internet?
Potrzebujesz recepty, a Twoja przychodnia jest zamknięta?
Na stronie ReceptaULekarza.pl zamówisz szybką konsultację z opcją wystawienia e recepty. Wszystko online — szybko załatwisz przez komputer czy swój telefon.
Niskie ciśnienie, hipotonia, jakie zazwyczaj są jego objawy i czy niesie ze sobą zagrożenia?
Niskie ciśnienie może przez wiele lat pozostawać niezdiagnozowane. A to dlatego, że wiele związanych z nim przypadłości zazwyczaj kojarzymy z okazyjnym gorszym samopoczuciem lub pogodą. Najczęściej występującymi objawami hipotonii są zawroty głowy, przewlekłe bóle i uczucie ciśnienia w głowie. Często dołączają do nich jeszcze szumy uszne, kłopoty z koncentracją, nudności, mdłości, a nawet omdlenia. Mogą się także pojawiać mroczki przed oczami, zimne dłonie i stopy oraz, o ironio, przyspieszone tętno. Największą grupą pacjentów, u których diagnozuje się i stosuje leczenie hipotonii online, skarży się na niespokojny, jałowy sen w nocy, szybką męczliwość oraz permanentną senność w dzień. Ponadto dolegliwości te wydają się nie mieć wyraźnej przyczyny. Zdarza się, że wzmagają się podczas wahań ciśnienia atmosferycznego oraz zmian pogody. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli nie zwiastuje innej choroby, hipotensja nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka. Może powodować spory dyskomfort oraz nieco utrudniać życie (szczególnie kiedy pracujemy umysłowo), ale z reguły lekarze specjaliści online ani e-recepta przez internet nie są konieczne.
Kiedy możemy mówić o hipotensji? Jaki poziom ludzkiego ciśnienia może na nią wskazywać?
Ludzki puls to nic innego jak po prostu pulsowanie ścian naczyń tętniczych w rytm uderzeń pracującego serca. Uczucie to wywołuje je przepływająca przez naczynia krew. Puls łatwo wyczuć przez dotyk na większych tętnicach. Zdarza się także, że można go dostrzec nawet gołym okiem. Jego podstawowe parametry to amplituda, miarowość oraz czas fali skurczowej. Dla ludzkiego zdrowia ważna jest odpowiednia ilość uderzeń na minutę. Jaka jest jej norma? Wartość ludzkiego ciśnienia jest różna o różnej porze dnia i nocy. Optymalną jego wartość określa się na 120mmHg (skurczowe) na 80mmHg (rozkurczowe). A także na około 70 uderzeń na minutę. O hipotensji lub hipotonii możemy mówić kiedy wartości te spadają poniżej 100mmHg oraz 60mmHg. Wyniki powyżej klasyfikuje się jako niskie ciśnienie, ale nie uznaje się ich za objawy jednostki chorobowej. Niski puls jest przypadłością, która dotyka niemalże piętnaście procent społeczeństwa. Przy czym najczęściej dotyczy młodych kobiet i dziewcząt. Występuje przede wszystkim u osób szczupłych. Ale bardzo często także u tych aktywnych fizycznie.

Rodzaje niedociśnienia i z czego mogą one wynikać
Hipotonia jest zjawiskiem na tyle poznanym, że medycyna zaczęła wyróżniać kilka jej rodzajów. Tym najpopularniejszym jest przewlekłe niedociśnienie pierwotne. Ta wersja hipotensji zazwyczaj występuje właśnie u osób szczupłych. Jego przyczyny są trudne, a nawet niemożliwe do ustalenia, bo badania wykazują, że pacjent jest całkowicie zdrowy. Dlatego medycyna wskazuje tutaj na podłoże genetyczne. Z kolei niedociśnienie ortostatyczne powstaje jako rezultat gwałtownych zmian pulsu podczas długiego stania lub gwałtownego wstawania. Skutkuje zazwyczaj gwałtownymi zawrotami głowy. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku działania grawitacji, krew gromadzi się wtedy poniżej serca. A to zmniejsza ilość krwi przez nie tłoczonej. Jeśli podczas zmiany pozycji ciała puls spadnie o co najmniej 20mmHg (skurczowego) lub o 10mmHg (rozkurczowego), można mówić właśnie o hipotensji ortostatycznej. Bardzo często jest ona również wynikiem przyjmowania leków na nadciśnienie i może powodować omdlenia. Bardziej niebezpiecznym rodzajem tej przypadłości jest za to nadciśnienie wtórne. A to dlatego, że najczęściej jest on wynikiem powikłań po chorobach. Zazwyczaj cukrzycy i chorób układu krążenia.
Podejrzewam u siebie hipotensję. Jaki lekarz online z możliwością wypisania recepty mi pomoże?
Jeśli mimo wszystko uważamy, że nasz puls i towarzyszące mu objawy są dla nas niepokojące, może być potrzebna zdalna wizyta lekarska. Szczególnie kiedy regularnie mierzymy ciśnienie i jego wartości faktycznie oscylują poniżej norm. Jeśli często notujemy puls poniżej 50 uderzeń na minutę, powinniśmy udać się do specjalisty. A także wtedy kiedy kiedy towarzyszące dolegliwości (duszności, zawroty głowy) mocno utrudniają nam życie. Lekarz w takich przypadkach przeprowadza szczegółowy wywiad. Mierzy ciśnienie oraz tętno. Jeśli zachodzi potrzeba, zleca dodatkowe zdalne badania laboratoryjne (zawyczaj echo serca oraz EKG przez internet). Po ustaleniu przyczyny hipotensji medyk wdraża odpowiednie leczenie albo kieruje do specjalisty. Zazyczaj jest to kardiolog online. Jeśli lekarz będzie podejrzewał problemy niedokrwienne, może skerować nas do angiologa. Z kolei przy podejrzeniach o ewentualną niedoczynność gruczołu – do endokrynologa. W dzisiejszych czasach tego typu badania, wizyt, a nawet leczenie są możliwe w trybie zdalnym. Zarówno zdalna konsultacja lekarska jak i angiolog online to opcje dostępne dla każdego. Podobnie jak endokrynolog przez internet.
Jak monitorować swoje ciśnienie i puls? I jak prawidłowo je mierzyć?
Zarówno w przypadki hipotensji jak i hipertensji podstawą jest dobra profilaktyka i monitorowanie wartości swego pulsu. Żeby wartości te były jak najbliższe prawdzie, trzeba się nauczyć odpowiednio je mierzyć. Jak należy to robić? Przede wszystkim przed samym pomiarem (około 30 minut) należy zrezygnować z papierosów, obfitych posiłków, kawy czy alkoholu. Dobrze jest też kilka minut odpoczywać w pozycji siedzącej. Najbardziej wiarygodne pomiary można wykonać rano. W przypadku osób przyjmujących jakieś leki – jeszcze przed ich zażyciem. Do domowego pomiaru najlepszy będzie automatyczny ciśnieniomierz elektroniczny trochę lepszej klasy. Najlepiej z mankietem dopasowanym do szerokości ramienia. Mankiet ponadto powinien zostać umieszczony na wysokości serca powyżej zgiętego łokcia. Jeśli występuje u nas zjawisko różnych wartości pulsu w każdym ramieniu, powinniśmy mierzyć go na ramieniu z wartością wyższą. Z kolei w czasie wykonywania pomiaru ciśnienia tętniczego (w pozycji siedzącej) nie powinniśmy się ruszać, odchylać lub rozmawiać. Najbardziej wiarygodny (uśredniony, bez wartości skrajnych) wynik dają dwa lub trzy pomiary wykonane w kilkuminutowych odstępach.

redakcja artykułu: Ela Ustupska
Artykuły na blogu nie mają charakteru porady lekarskiej. Choć pisano je z dołożeniem starań, by informacje w nich podane były rzetelne, autorzy nie mają wykształcenia medycznego. Jeśli szukasz pomocy lekarskiej, zapraszamy do zamówienia konsultacji na stronie poradni lub do kontaktu ze swoim lekarzem.