
Dla wielu kobiet ból podbrzusza to normalność, która towarzyszy im często przy okazji menstruacji. Tymczasem może być on objawem różnych schorzeń, w tym schorzeń układu płciowego, zapalenia wyrostka robaczkowego, jak i innych poważnych chorób. Dlatego nie należy go nigdy bagatelizować. Warto też poznać najczęstsze przyczyny bólu podbrzusza u kobiet, by umieć o siebie odpowiednio zadbać.
- W jaki sposób dobrze zdiagnozować ból brzucha?
- Najczęstsze choroby, które wywołują bóle podbrzusza
- Ból podbrzusza a ciąża
W jaki sposób dobrze zdiagnozować ból brzucha?
Postawienie diagnozy nie jest najprostszą sprawą. Dlatego lekarz potrzebował będzie poznać wiele informacji dotyczących bólu, jego stopnia nasilenia, umiejscowienia etc. W związku z tym kobieta udzielić będzie musiała wielu istotnych informacji. Duże znaczenie w tym przypadku będzie mieć lokalizacja danej dolegliwości, ponieważ miejsce może oznaczać bardzo różne choroby. W przypadku podbrzusza może oznaczać choroby układu płciowego. Inna istotna informacja dotyczy poziomu natężenia bólu oraz jego rodzaju – czy jest to ból tępy, ostry, przewlekły, opasający, promieniujący etc. Ból podbrzusza może również oznaczać problemy ze strony układu pokarmowego. Mogą towarzyszyć mu zatem wymioty, zaparcia lub biegunki, a także nudności. Innymi możliwymi do zaobserwowania dolegliwościami mogą być żółtaczka, czy wzdęcia. Zaobserwowanie konkretnego zestawu objawów może wskazywać na określoną chorobę.
Potrzebujesz recepty, a Twoja przychodnia jest zamknięta?
Na stronie ReceptaULekarza.pl zamówisz szybką konsultację z opcją wystawienia e recepty. Wszystko online — szybko załatwisz przez komputer czy swój telefon.
Najczęstsze choroby, które wywołują bóle podbrzusza
Choć menstruacja to nie choroba, zdarza się jednak, że wraz z nią może pojawiać się ból w podbrzuszu, który utrudnia kobiecie, czy wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po leki rozkurczowe lub przeciwbólowe, które pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy. Dobrym rozwiązaniem może być także ciepły kompres na podbrzusze. Ból podbrzusza może oznaczać jednak również niektóre choroby kobiece, np. zapalenie jajników, czy zapalenie miednicy. Jeśli ból pojawia się po prawej stronie podbrzusza, możemy mieć do czynienia z zapaleniem uchyłków jelit. Inne częste przyczyny bólu brzucha i podbrzusza u pań (a także w przypadku niektórych chorób u panów) to wirus grypy żołądkowej, choroba woreczka żółciowego, włókniaki, niedrożność jelit, zatrucie pokarmowe, kamienie nerkowe, zapalenie trzustki, czy niedrożność jelit.
Ból podbrzusza a ciąża
Ból podbrzusza oraz ból brzucha jest częstym problemem kobiet w ciąży. W wielu przypadkach dolegliwości te nie są niebezpieczne i nie sygnalizują niczego złego. Są one efektem między innymi rozciągania się macicy, która powiększa się i przygotowuje do porodu. Mogą również wynikać z problemów, jakie pojawiają się w trakcie ciąży ze strony układu pokarmowego. Wraz z rozwojem płodu, ból ten może zmieniać swoje podłoże oraz intensywność. Przykładowo w trzecim trymestrze ciąży ból w podbrzuszu może być wywołany ruchami dziecka, czy naciskiem dziecka na żołądek lub jelita, czy macicy na odbyt. Wszystko to powoduje, że ciężarna kobieta odczuwać może nie tylko dyskomfort, ale i lekki ból. Nie powinien on jednak zbytnio niepokoić, bo jest on zupełnie naturalnym zjawiskiem w tym okresie. Warto jednak udać się po lekarską poradę, jeśli obok dolegliwości bólowych pojawią się i inne, np. zaparcia. Inną jeszcze przyczyną bólu podbrzusza, który promieniować może aż do pachwiny, jest ból więzadeł podtrzymujących macicę. Ból ten najczęściej pojawia się w drugim trymestrze ciąży i związany jest z rozciąganiem się i grubieniem więzadeł, które mają za zadanie podtrzymywać macicę. Także i to jest zjawisko naturalne, które nie powinno wprowadzać stresu, ani paniki. Pamiętać należy jednak o tym, że ból, zwłaszcza długotrwały oraz o dużym nasileniu, nigdy nie powinien być lekceważony. W takich przypadkach konieczna będzie wizyta u ginekologa lub u lekarza rodzinnego, w celu zdiagnozowania przyczyny. Niepokoić i skłonić do wizyty lekarskiej powinny takie symptomy jak: krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, pojawienie się wydzieliny w pochwie, dreszcze, gorączka, uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu, wymioty i nudności, omdlenia, zawroty głowy.
O problemie bólu piszemy także tutaj: