Jesteś na blogu prywatnej poradni lekarskiej. Potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Kliknij tutaj >
Choroby ginekologiczne a ból pleców u kobiet
Opublikowano: Aktualizacja: 21 listopada 2022
Choroby ginekologiczne mogą mieć bardzo różne i niespodziewane objawy. Bardzo często, kiedy u kobiet pojawia się ból pleców, jest on bagatelizowany, a wręcz ignorowany. Choć rzeczywiście nie zawsze jest on zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych i może być związany z chwilowym przeciążeniem tej partii ciała, wiekiem i brakiem aktywności fizycznej, jednak w niektórych przypadkach może oznaczać poważne problemy zdrowotne. W dodatku wynikające z chorób typowo kobiecych. Kiedy zatem nie należy bagatelizować bólu pleców i udać się po poradę do lekarza? Jakie problemy ginekologiczne mogą wywoływać takie symptomy?
Wszystko to wyjaśni nasz artykuł, w którym poruszono następujące tematy:
- Bóle pleców w okolicy lędźwiowej
- Choroby ginekologiczne a ból pleców
- Częsta przyczyna bólu pleców u kobiet – mięśniaki
- Zapobieganie bólom pleców
Bóle pleców w okolicy lędźwiowej u kobiet
Dolna część kręgosłupa, czyli okolica lędźwiowa pleców może zwiastować bardzo zróżnicowane problemy. To bardzo często zwiastun problemów, które dotyczą chorób ginekologicznych, z zapaleniem przydatków, czy endometriozą. To również zwiastun schorzeń, które obejmują inne niż ginekologiczne układy, dlatego też diagnostyka jest trudna i wymaga przeprowadzenia wielu badań, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. Warto pamiętać również, że okolica lędźwiowa pleców często boli kobiety także podczas miesiączki, a ponadto może oznaczać bardzo poważne dolegliwości związane z toczącymi się procesami choroby nowotworowej, która obejmuje układ rozrodczy. Dlatego ważne jest, aby systematycznie się badać oraz nie bagatelizować sygnałów, które wysyła nam nasz organizm. Ból pleców najczęściej dotyka osoby starsze, otyłe oraz prowadzące siedzący tryb życia. To dziś poważna dolegliwość, która wynika z przeciążeń oraz braku ruchu i wad postawy, które związane są również z wiekiem osoby dotkniętej bólem. Jednak jeśli wykluczy się takie podłoże, a uporczywy ból nie ustaje, choroba może mieć związek z nowotworem. Także w trakcie ciąży, kiedy kobieca macica rozciąga się, przygotowując ciało do porodu, kobiety mogą odczuwać dolegliwości bólowe w okolicach dolnej części pleców oraz brzucha. Jak widać, przyczyn powstawania bólu może być naprawdę bardzo wiele, a szybkie zdiagnozowanie przyczyny może mieć znaczący wpływ na wyleczenie pacjentki.
Częsta przyczyna bólu pleców u kobiet – mięśniaki
Jedną z poważniejszych, a przy okazji częstszych chorób kobiecych, które wywołują ból pleców, są mięśniaki. Jakie jeszcze dolegliwości pojawiają się przy tym rodzaju choroby? Przede wszystkim kobiety często uskarżają się na obfite oraz przedłużające się krwawienia podczas miesiączki. To z kolei może powodować anemię. Innym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego w organizmie, jest ból odczuwany podczas współżycia, a także bóle podbrzusza i krwawienia pojawiające się między miesiączkami. Wszystko to ma związek z powiększającym się guzem, który zaczyna rozrastać się na pęcherz moczowy oraz na odbytnicę, wywołując takie problemy, jak parcie na mocz, bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czy zaparcia. Nie jest to jednak normą, bowiem zdarzają się przypadki, kiedy kobiety w ogóle nie odczuwają żadnych dolegliwości, jeśli mięśniaki nie rozrosły się do większych rozmiarów.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Tak, jak w każdym przypadku, w tym sprawdza się stara zasada: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też konieczne jest regularne badanie się. Istotną rolę we wczesnym wykrywaniu rozmaitych chorób odgrywa badanie USG ginekologiczne, podczas którego lekarz jest w stanie zdiagnozować zachodzące w ciele zmiany i wykryć choroby ginekologiczne. Badanie takie powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku, zaś w przypadku wykrycia zmian, raz co pół roku. Wówczas lekarz jest w stanie ocenić tempo, w jakim wzrastają mięśniaki, a także miejsce wystąpienia i rodzaj mięśniaka. Te z kolei możemy podzielić na kilka różnych typów, ze względu na miejsce, w którym występują. Lokalizacja określa bowiem rodzaj mięśniaków, z jakimi mamy do czynienia. Mogą być to mięśniaki podśluzówkowe lub podsurowicze.
Warto pamiętać również, że mięśniaki macicy po usunięciu mogą nawracać. Szacuje się, że dzieje się tak w około 42 do aż 55 procent przypadków po wykonanym zabiegu. Dlatego też nawet po usunięciu mięśniaków z macicy konieczne jest dalsze badanie się, by skutecznie przeciwdziałać rozwijaniu się choroby. Obecna wiedza medyczna pozwala definitywnie wyleczyć pacjentkę cierpiącą na mięśniaki poprzez operacyjne usunięcie macicy.
Zapraszamy także do lektury innych artykułów poświęconych tematyce bólu:
- Leczenie bólu, skąd się bierze i jakimi metodami łagodzenia go dysponujemy?
- Odczuwanie bólu a płeć i wiek
- Ostry ból pleców, powszechna dolegliwość czy pierwsze oznaki poważnej choroby?
- Ból głowy u dziecka – wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat
- Ból podbrzusza u kobiety, przyczyny i problemy z diagnozą
- Ból piersi, przyczyny i niepokojące objawy
- Ból gardła – przyczyny powstania i sposoby jego leczenia

redakcja artykułu: Ela Ustupska
Artykuły na blogu nie mają charakteru porady lekarskiej. Choć pisano je z dołożeniem starań, by informacje w nich podane były rzetelne, autorzy nie mają wykształcenia medycznego. Jeśli szukasz pomocy lekarskiej, zapraszamy do zamówienia konsultacji na stronie poradni lub do kontaktu ze swoim lekarzem.