Jesteś na blogu prywatnej poradni lekarskiej. Potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Kliknij tutaj >
Ostry ból pleców, powszechna dolegliwość czy pierwsze oznaki poważnej choroby?
Opublikowano: Aktualizacja: 5 maja 2022
Ostry ból pleców poważną chorobą cywilizacyjną
Ostry ból pleców to kolejna z przypadłości, które można określić jako cywilizacyjne. Codzienna jazda samochodem, mała ilość ruchu i praca w pozycji siedzącej nie pozostają bez wpływu na nasz kręgosłup i poszczególne jego części składowe. I to właśnie one są jednymi z najczęstszych przyczyn dyskomfortu płynącego z naszych pleców. W dzisiejszych czasach z problemem tym zmaga się bardzo wiele osób. Wbrew pozorom nasz kręgosłup to bardzo czuła część ciała. Wystarczy na przykład nieprawidłowa pozycja w czasie snu, podnoszenie ciężkich przedmiotów czy ciągła zła postawa. Większość nawet ostrych dolegliwości związanych z plecami można jednak wyleczyć. Również w taki sposób jak konsultacje lekarskie online czy wizyta lekarska przez internet. Jednak bywa i tak, że bóle wzdłuż kręgosłupa są spowodowane poważniejszymi przyczynami. Zdarza się, że dyskomfort tego rodzaju jest efektem nawet bardzo niebezpiecznych chorób. Poza popularną dyskopatią, zwichnięciem, reumatyzmem czy zmianami zwyrodnieniowymi. W grę wchodzą nawet takie choroby jak półpasiec, zapalenie opon mózgowych, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego, zawał, nowotwór lub rozwarstwienie aorty.
Potrzebujesz recepty, a Twoja przychodnia jest zamknięta?
Na stronie ReceptaULekarza.pl zamówisz szybką konsultację z opcją wystawienia e recepty. Wszystko online — szybko załatwisz przez komputer czy swój telefon.
Główne i popularne przyczyny ostrego bólu pleców, kiedy potrzebny będzie ortopeda przez internet oraz rehabilitacja online?
Przyczyny ostrego bólu pleców w dzisiejszym świecie mogą być przeróżne. Niewątpliwie ma na to wpływ cywilizacyjny postęp oraz związana z nim zmiana trybu życia. Osiem godzin siedzącej pracy oraz takiż do niej dojazd i przyjazd samochodem. Korzystanie z windy zamiast schodów oraz odpoczynek po pracy przed telewizorem – to podstawowe czynniki prowadzące do problemów z kręgosłupem i jego odcinkiem krzyżowo-lędźwiowym. Swoje robią też złe nawyki podczas tych czynności. Na przykład krzywienie się podczas siedzenia lub noszenie torby na jednym ramieniu. Do tego dochodzi rosnąca masa ciała będąca następstwem małej ilości ruchu i wysiłku. A jeśli jeszcze już wcześniej wykazywaliśmy oznaki pewnych na przykład wad postawy – jak chociażby garbienie się – efektem może być naprawdę poważny stan skutkujący przewlekłym bólem. Dlaczego się tak dzieje? Dlatego, że nasz kręgosłup staje się coraz mniej elastyczny. Zaś permanentnie nierówne jego obciążenie powoduje, że towarzyszące mu mięśnie stają się nadmiernie napięte, jednocześnie mocno się osłabiając. Rezultatem mogą być bóle trwające miesiącami. Pomocą może być tutaj internetowa konsultacja lekarska.
Jeśli potrzebujesz nagłej konsultacji online z lekarzem, możesz to zrobić tutaj:
https://receptaulekarza.pl/p/konsultacja-lekarska-online-z-mozliwoscia-wystawienia-e-recepty/
Kiedy można spodziewać się przypadłości bólowych związanych z naszym kręgosłupem?
Choć wielu osobom może się wydawać, że tego typu bolesność to synonim starości lub przesilenia, mogą się one przytrafić każdemu z nas. I choć w stwierdzeniu, że wiek odgrywa tutaj dużą rolę, jest wiele prawdy (bo problemy tego typu zaczynają się zwykle po trzydziestym lub czterdziestym roku życia), największe znaczenie ma tutaj styl naszego życia. O pozycji siedzącej już wspominaliśmy. Ale z pewnością najbardziej narażone są osoby pozbawione aktywności fizycznej. Wiotkie i niećwiczone mięśnie mogą dostarczać problemów szczególnie przy gwałtowniejszych ruchach czy nagłym wysiłku. Kolejnym czynnikiem narażającym jest złe odżywianie, palenie i picie oraz związana z nimi nadwaga. Dźwiganie przez osłabione brakiem ruchu mięśnie coraz większej ilości kilogramów, po prostu nie może wpłynąć pozytywnie na nasz kręgosłup. Do tego wiotkie mięśnie dociskane dużą wagą do twardej powierzchni mogą powodować spory ból. Coraz istotniejszym czynnikiem w ostatnich latach stają się również dolegliwości psychiczne. W ich konsekwencji niezwykle często dochodzi do spięć mięśni kręgosłupa, co nie pozostaje bez wpływu na jego działanie.
Ból pleców jakie są niepokojące objawy. Kiedy konieczny będzie lekarz specjalista wizyta internetowa?
Aby odczuć typową dla kręgosłupa czy lędźwi bolesność wystarczy czasem prosta czynność fizyczna, taka jak na przykład podnoszenie. Zazwyczaj po tego typu lekkim przeciążeniu ból ustępuje po kilku dniach. Zdarza się jednak, że trwa on dłużej (kilka tygodni) i nie zmniejsza swojego nasilenia. Wówczas może być on oznaką poważniejszych schorzeń. A tych nie wolno już lekceważyć. Szczególnie jeśli promieniuje on niżej – do nóg oraz pośladków, a także towarzyszą mu inne objawy. Może to być zapalenie lub obrzęk pleców, ból w nogach oraz drętwienie okolic odbytu oraz pośladków. A także drętwienie narządów płciowych oraz niemożność kontroli moczu lub stolca. Jeśli do tego dochodzą jeszcze utrata masy ciała lub wysoka gorączka, mogą to być zwiastuny poważnych powikłań lub innych schorzeń. Jeśli odczuwamy jakiekolwiek powyższe symptomy, warto nie tracić czasu i skorzystać z opcji lekarz specjalista ortopeda online. Obecnie nawet takie dolegliwości można leczyć zdalnie. W grę wchodzi ponadto internetowa konsultacja lekarska oraz wypisanie e-recepty przez internet. A nawet zdalna rehabilitacja online.
Bóle pleców jako oznaki poważnych chorób, schorzeń i dolegliwości
Nieustające i nasilające się bolesności mogą w skrajnych przypadkach oznaczać bardzo niebezpieczne choroby. Jeśli występują one w tak zwanym kręgosłupie piersiowym (czyli w górnej części naszych pleców), oprócz zwykłego przeciążenia, mogą one oznaczać takie problemy jak infekcja kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, a nawet nowotwór płuc. Często w taki sposób objawia się ponadto dyskopatia, skolioza, kifoza, uraz odcinka piersiowego oraz odkształcenie mięśni. Z kolei jeśli dyskomfort pochodzi z odcinka lędźwiowo krzyżowego, czyli dolnej części kręgosłupa, tutaj, oprócz zwykłych drobnych dolegliwości przedłużające się bóle mogą oznaczać urazy miednicy, osteoporozę, gruźlicę kości, a nawet jej nowotwór. Ten odcinek jest o tyle istotny, że jego ewentualne urazy powodować mogą spore pogorszenie jakości życia. Związane z nim bolesności utrudniają siedzenie czy jazdę samochodem. Mogą zatem mieć spory wpływ na karierę zawodową pacjenta, a także jego możliwość realizacji. Przedłużających się powyższych symptomów nie wolno ignorować. Tak szybko jak to możliwe należy skontaktować się z lekarzem online.
Bolesność w obu odcinkach kręgosłupa, leczenie domowymi sposobami i leczenie profesjonalne
Jak dużą część ludzkich schorzeń, także bóle kręgosłupa można leczyć na dwa sposoby. Ten pierwszy, zwany domowym, polega głównie na zmianie codziennych nawyków i stylu życia. W przypadku tych problemów najważniejsze jest wyrobienie sobie nawyku codziennych ćwiczeń. Jeśli zawodowo jesteśmy zmuszeni do siedzenia przed komputerem przez osiem godzin, oprócz dbania o prawidłową postawę, starajmy się robić sobie przerwy. Warto także wykonywać część pracy na stojąco a w przerwach wykonywać łatwe ćwiczenia. W czasie relaksu dbajmy również o rozgrzewającą kąpiel i takież maści oraz środki przeciwzapalne. Jeśli jednak to nie pomaga, konieczne może być między innymi profesjonalne leczenie online. Dużą część tych zabiegów, jak na przykład konsultacja z ortopedą online może być wykonana zdalnie. Podobnie jak zabiegi fizjoterapeutyczne przez internet czy zdalna diagnoza. Najczęściej spotykanym sposobem leczenia jest przepisanie e-recepty online na silniejsze środki przeciwbólowe oraz rehabilitacja online. Niestety, choć wiele przypadków bólu pleców można w taki sposób wyeliminować, istnieją także takie, przy których nie da się uniknąć operacji.
Zapraszamy także do lektury innych artykułów poświęconych tematyce bólu:
- Leczenie bólu, skąd się bierze i jakimi metodami łagodzenia go dysponujemy?
- Odczuwanie bólu a płeć i wiek
- Ból głowy u dziecka – wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat
- Ból podbrzusza u kobiety, przyczyny i problemy z diagnozą
- Ból piersi, przyczyny i niepokojące objawy
- Ból gardła – przyczyny powstania i sposoby jego leczenia

redakcja artykułu: Ela Ustupska
Artykuły na blogu nie mają charakteru porady lekarskiej. Choć pisano je z dołożeniem starań, by informacje w nich podane były rzetelne, autorzy nie mają wykształcenia medycznego. Jeśli szukasz pomocy lekarskiej, zapraszamy do zamówienia konsultacji na stronie poradni lub do kontaktu ze swoim lekarzem.